Karate w pigułce – o czym trzeba wiedzieć.

ETYKIETA DOJO

1. Kiedy wchodzisz do Dojo lub je opuszczasz, stań w wejściu, przodem do sali, wykonaj ukłon i powiedz „OSS”. Jest to wyraz szacunku dla Dojo i osób znajdujących się w nim, są zewnętrzną oznaką dyscypliny, kultury osobistej i wzajemnego poszanowania.
2. Jeśli spóźniłeś się na trening, usiądź blisko wejścia w SEIZA (ceremonialna pozycja klęcząca). Na komendę instruktora, wstań, obróć się do niego przodem, wykonaj ukłon i powiedz „OS” oraz „Shitsurei Shimasu” (przepraszam, że przeszkadzam), a następnie szybko dołącz do ostatniego szeregu ćwiczących.
3. Nie jedz, nie pij, nie pal, nie żuj gumy w Dojo.
4. Szybko i sprawnie wykonuj polecenia instruktora. Nie spaceruj po Dojo.
5. Nie praktykuj KUMITE bez polecenia instruktora.
6. Pod żadnym pozorem nie wychodź z szeregu bez zapytania instruktora o pozwolenie. Jeśli musisz opuścić swoje miejsce, nie przechodź między instruktorem a ćwiczącymi. Przejdź na bok za szeregiem, w którym stałeś, a stamtąd poruszaj się dalej.
7. W Dojo do instruktora i starszych stopniem zwracaj się używając należnego im tytułu (SEMPAI, SENSEI). Gdy zwracają się do Ciebie, zrozumienie polecenia wyraź głośnym „OS”.
8. Poważnie podchodź do treningu. Nie śmiej się, nie chichotaj, nie rozmawiaj ani nie powoduj niepotrzebnych przerw w czasie treningu. Oczekując na kolejną komendę, zawsze zachowuj pozycję FUDO DACHI.
9. Wszystkie polecenia instruktora powinny być wykonywane bez zbędnych pytań. Twój instruktor nie poprosi Cię o wykonanie czegokolwiek, czego sam nie wykonywałby wcześniej. Jeżeli nie jesteś w stanie poprawnie wykonać jakiegoś polecenia, wykonaj je najlepiej, jak potrafisz.
10. Paznokcie muszą być czyste i krótko obcięte.
11. Podczas przerwy nie siadaj na krześle, nie opieraj się o ściany ani się nie kładź. Lepiej coś poćwicz zamiast tracić czas.
12. Wszyscy ćwiczący są odpowiedzialni za czystość, porządek i bezpieczeństwo w Dojo.
13. Twoja karate-ga musi być zawsze schludna i czysta.
14. Nie noś biżuterii ani zegarka podczas treningu.
15. Wchodząc do Dojo zmień obuwie, buty w których przyszedłeś pozostaw w wyznaczonym miejscu, po Dojo poruszaj się w klapkach lub na boso.

KARATE W PIGUŁCE

Czy kobiety mogą uczyć się karate?

Tak. Dzięki temu, że karate wykorzystuje moc całego ciała, wystarczająco dużą siłę techniki potrafią uzyskać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Jak długo trzeba uczyć się karate?

Nauka i doskonalenie technik karate nie kończy się nigdy. Im dłużej się ćwiczy, tym lepsze są rezultaty. Z każdym dniem ćwiczący staje się lepszy od niećwiczącego. W praktyce podstawowe techniki uczeń karate opanowuje w przeciągu pierwszego roku.

W jakich ubraniach przychodzimy na trening?

Istnieje specjalny strój karate o nazwie karategi. Można jednak ćwiczyć w dowolnym stroju gimnastycznym, byle nie ograniczał on swobody ruchów. Na pierwszy trening zalecane są krótkie lub długie spodenki nie krępujące ruchów oraz koszulka t-shirt.

Czy nie zniekształcą mi się dłonie i stopy?

Techniki karate wykonuje się, korzystając z mocy całego ciała. A zatem trening nastawiony na wzmocnienie tylko jednej jego części jest bezcelowy. Karate którego nauczamy, nie powoduje odkształceń dłoni ani stóp uczniów.

Po ilu latach zdobywa się „czarny pas”?

Pierwszy czarny pas przyznaje się za opanowanie technik podstawowych. Jakkolwiek zależy to od obranej metody treningu, zazwyczaj stopień mistrzowski – 1 Dan zdobywa się po 3 – 4 latach bardzo intensywnego treningu.

Dlaczego karate tradycyjne?

Karate tradycyjne to starożytna i piękna sztuka samoobrony bez broni. Opiera się w większym stopniu na wykorzystaniu możliwości całego ciała (synchronizacji oddechu, napięcia i rozluźnienia mięśni i dynamiki całego ciała), niż siły mięśni rąk i nóg.

W zastosowaniach praktycznych liczy się strategia i szybkość reakcji w połączeniu z mocnym duchem walki. Nauczysz się wyczuwać przeciwnika tak, by w efekcie nad nim zapanować. Zamiast przeciwstawiać się jego sile, wykorzystasz jego słabe punkty.

W karate nie można oddzielić od siebie sfery fizycznej i psychicznej – obie łączą się harmonijnie ze sobą. Ćwiczący uzyskuje wiarę w siebie, opanowanie i jasny osąd sytuacji, dzięki czemu ciało reaguje zawsze w należyty sposób.

Jeżeli korzystamy z technik, jakie daje nam karate tradycyjne, waga i wzrost przeciwnika przestają mieć znaczenie. Karate, zatem może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku i siły fizycznej. Uprawianie karate sprawia, że pozbywamy się nieprawidłowych nawyków nabytych na skutek trybu życia właściwego współczesnej cywilizacji. Należą do nich wady postawy, upośledzenia aparatu ruchowego i oddechowego, a także zahamowania psychiczne i charakterologiczne.

Uprawianie karate wpływa wszechstronnie na kondycję fizyczną: podnosi siłę i elastyczność mięśni, poprawia szybkość, zwinność, koordynację ruchową i wydolność krążenia.

 

 Słowniczek 

Kumite (wolny sparing)
Kumite stanowi metodę treningową, w której wykonywane „pustymi rękoma” techniki podstawowe nabierają konkretnego sensu w konfrontacji z rzeczywistym przeciwnikiem.

Poprawność i sumienność wykonania technik stanowi podstawę kumite. Nie jest łatwo to sobie uświadomić zwłaszcza początkującemu. Dopiero po pewnym czasie stopniowo przychodzi zrozumienie, że kumite to taki rodzaj walki z przeciwnikiem, który ma na celu służyć wyłącznie własnej ekspresji i samodoskonaleniu.

Aby na zawodach w konkurencji kumite zdobyć punkt trzeba zachować prawidłową postawę, stabilność i zanshin (gotowość do kontynuowania walki, duch walki). Walki drużynowe i indywidualne rozgrywane są systemem eliminacji prostych, bez repasaży.

Kata (forma)
Esencją karate  są kata. Składają się one z serii skoordynowanych i harmonijnych ruchów, które wykonywane są z zachowaniem ustalonej kolejności i określonego rytmu.

Każde kata przedstawia wyimaginowaną walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie.

Defensywne przeznaczenie karate widać już w samej kolejności ruchów kata, które rozpoczyna się zawsze od pozycji obronnej. Karateka nigdy nie atakuje pierwszy, a nie wykorzystuje opanowanych technik, stosując przemoc. Każde kata składa się z serii następujących po sobie ruchów, wykonywanych wzdłuż linii zwanej embusen. Ostatni ruch kata powinien wypaść dokładnie w tym samym punkcie, w którym rozpoczęto ćwiczenie.

Fukugo (dwubój)
Fukugo to dwubój polegający na naprzemiennym rozgrywaniu kata i kumite w ramach jednej konkurencji. Zawodnicy równolegle prezentują kata kombinowane o nazwie Kitei.
Schemat rozgrywek jest zawsze tak ułożony, by w finale rozgrywane było kumite.

En-bu
En-bu walka choreograficznie ułożona. Czas trwania wynosi 55-65 sekund. Rozgrywana w parach: mężczyzna – kobieta, mężczyzna – mężczyzna. Oceniana systemem punktowym jak kata.

Kime – skupienie (zakończenie techniki z mocnym napięciem mięśni)
Chikara – siła, energia, moc wewnętrzna
Uke – blok
Karate – pusta pięść
dojo- sala treningowa
karatega – strój treningowy
kyu – stopień uczniowski
dan – stopień mistrzowski
karateka – ćwiczący karate
makiwara – przyrząd do ćwiczeń siły
obi – pas
sensei – mistrz
semai – najwyższy stopniem
seiza – siad po japońsku
seiretsu – zbiórka
sensei-ni-rei – ukłon do mistrz
otogani-rei – ukłon do uczniów

Jak zawiązać pas i złożyć karategę :

https://www.youtube.com/watch?time_continue=397&v=tCRMsgAhw9M

14502826_677914622367600_128987994030836392_n