MARTY NIEWCZAS


Autorski blog dr Marty Niewczas – Od początku pracy naukowej związana z Uniwersytetem Rzeszowskim,prawnik z wykształcenia, była Radna Rady Miasta Rzeszowa, 6- krotna Mistrzyni Świata w karate tradycyjnym, matka, żona

sie/16

22

Poolimpijska refleksja

Zakończyły się igrzyska olimpijskie w Rio.To dobry czas, aby podsumować nie tylko starty Polaków, ale również pochylić się nad złożonym problemem jakim jest dobór i selekcja w sporcie, powszechne wychowanie fizyczne w edukacji społeczeństwa jak również pojmowanie kultury fizycznej przez wszystkich obywateli w dobie XXI wieku.
Starty Polaków należy ocenić pozytywnie, lecz nie rewelacyjnie, jak na taki duży kraj. W wielu przypadkach zawiodła „głowa” w najważniejszych momentach startowych.Zawiodły również niektóre związki sportowe…oraz nietrafione decyzje poszczególnych trenerów.
Mimo wszystko i tak należy się cieszyć z 11 medali olimpijskich, bo to od olimpiady w Sydney najlepszy wynik Polaków….
Żeby jednak myśleć o przyszłości polskiego sportu, należy wprowadzić odpowiedni system doboru, selekcji i pielęgnowania talentów sportowych w całej ich karierze.
Od zawsze zwracałam uwagę na fakt, że zajęcia sportowe podczas wychowania fizycznego w wieku przedszkolnym i wczesno-szkolnym powinni prowadzić najlepsi specjaliści w tym zakresie.
Stale należy monitorować rozwój sprawności fizycznej i stan zdrowia młodej populacji.
Jestem przekonana, że to jest najlepsze narzędzie by w odpowiedni sposób i w odpowiednim momencie dokonać doboru i selekcji do odpowiednich dyscyplin lub grup sportowych.
Wiedza ta powinna być przekazywana poszczególnym trenerom i nauczycielom WF podczas przechodzenia dziecka przez rożne etapy edukacji.
Tylko w taki sposób może udać się wyławianie talentów sportowych, które będą z dumą osiągać największe sukcesy.
Postrzeganie kultury fizycznej w XXI wieku przez społeczeństwo polskie można uznać za dobre, ale nie wystarczające. Wiele pozytywnych zmian nastąpiło w infrastrukturze, ale wiele jeszcze nam brakuje do poziomu krajów wysoko-cywilizowanych zwłaszcza w kwestii promowania i pielęgnowania tej kultury w rodzinie i w środowisku nas otaczającym.
Wierzę, że Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji wyciągnie po tej olimpiadzie wnioski, że zmieni się sytem patrzenia na rolę kultury fizycznej w naszym kraju jako nasze wspólne dobro i skarb narodowy.

RSS Feed

Brak komentarzy.

Leave a comment!

<<

>>

Theme Design by devolux.org